Zmiany w Prawie Oświatowym

W ostatnich miesiącach istotnie zmieniły się i nadal zmieniają realia polskiego szkolnictwa. Na tej stronie potwierdzamy fakty i obalamy mity związane z zasadami wyboru podręczników i pomocy edukacyjnych na rok szkolny 2015/2016

Do kiedy Dyrektor szkoły musi opublikować wykaz obowiązujących podręczników?

Jeszcze w ubiegłym roku obowiązywała data 15 czerwca, ale ustawą z dnia 21 lutego 2014 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty (Dz. U. z dnia 7 marca 2014 r.) ten zapis został usunięty. Z perspektywy obowiązującego dziś prawa nie istnieje żadna data graniczna określająca obowiązek publikacji listy podręczników.  MEN wyraźnie komunikuje ten fakt na swojej stronie : http://www.men.gov.pl/podreczniki/

Dlaczego przedstawiciele niektórych wydawnictw obligują Dyrektorów do wyboru zestawu przed końcem marca?

Używanie daty 31 marca w kontekście dokonania wyboru zestawu podręczników jest klasyczną manipulacją. Data ta pojawia się w art. 16 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 30 maja 2014 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z dnia 23 czerwca 2014 r.). Artykuł ten reguluje obowiązki wydawców i dotyczy on terminu dostosowania podręczników do nowej ustawy właśnie przez Wydawców. Nie ma tutaj mowy o terminach skierowanych do placówek oświatowych.

Czy szkoła musi wybrać pakiet jednego wydawcy?

Nie. Wydawcy są zobowiązani do podania ceny każdego podręcznika z osobna nawet jeśli oferują pakiet. Zakazana jest sprzedaż podręczników uzależniająca dostępność jednego podręcznika od innych. Każdy musi być dostępny niezależnie aby szkoła mogła swobodnie skomponować optymalny dla siebie zestaw.

Gdzie i w jaki sposób zamawiać zestawy złożone z podręczników różnych wydawców?

Serwisy http://dotacjamen.plhttp://zestawy.edu.pl powstały właśnie w tym celu. Można w nich tworzyć i zamawiać dowolnie skonfigurowane pakiety.

Jak przekonać Dyrektora do umożliwienia nauczycielom samodzielnego wyboru?

Przygotowaliśmy i rozesłaliśmy do wszystkich objętych reformą szkół w Polsce list oraz ulotkę informacyjną. Dyrektorzy znajdą tam kompleksową informację dotyczącą optymalnych rozwiązań z punktu widzenia zarówno Dyrekcji jak i Nauczycieli. Treść ulotki znajdziecie Państwo tutaj.

Czy dotacje MEN można uzyskać jedynie na podręczniki?

Ustawa z dnia 30 maja 2014 r. wprowadza kompleksowe zmiany, których celem jest zapewnienie uczniom objętym obowiązkiem szkolnym, dostępu do bezpłatnych podręczników oraz materiałów edukacyjnych służących do realizacji programów nauczania (które mogą zastępować lub uzupełniać podręczniki), jak również materiałów ćwiczeniowych. Po wejściu w życie proponowanych zmian, podręczniki, materiały edukacyjne oraz materiały ćwiczeniowe przeznaczone do obowiązkowych zajęć edukacyjnych z zakresu kształcenia ogólnego, z punktu widzenia rodziców uczniów szkół podstawowych i gimnazjów, będą bezpłatne.